پنجشنبه بیست و هفتم خرداد 1389

مهری بر پيشانی موسيقی

مهري بر پيشاني موسيقي
کنسرت - ارکستر- ندا انتظامي:
گروه چكاوك از سال 77 آغاز به كار كرده است. سال گذشته كنسرت «به ياد اسدالله ملك» آخرين كنسرت سال بود.

اين گروه تركيبي از نوازندگان جوان و پيشكسوت است كه اجراي آهنگ‌هاي قديمي را سرلوحه كار خود قرار داده‌اند. اما شايسته، سرپرست و نوازنده  ويولن اين بار هم به سراغ اساتيد موسيقي رفته است و از  همه مهم تر ميلاد كيايي هم مثل  گذشته  در اين كنسرت به عنوان نوازنده مهمان در كنار گروه چكاوك به‌نوازندگي سنتور مي‌پردازد.

  • در تدارك كنسرت جديدي هستيد؟

بله، در كنسرت 21 و22 آبان‌ماه تالار وحدت، آثار 5 استاد برتر ويولن كه آهنگ‌هاي ارزنده و ماندگاري در موسيقي داشته‌اند اجرا خواهد شد؛ هنرمنداني چون پرويز ياحقي، اسدالله ملك، حبيب‌الله بديعي، علي تجويدي و همايون خرم. اين آثار با تنظيم آقاي فرشيد فرهمند كه از هم دوره‌ا‌ي‌هاي خودم و از شاگردان خوب زنده‌ياداسدالله ملك است اجرا خواهند شد.

اين برنامه شامل 2قسمت است؛ بخش اول در بيات اصفهان كه آهنگ‌هاي «خواب نوشين» و «آشفته» از ساخته‌هاي زنده ياد ياحقي، «طاقتم ده» از همايون خرم و «تك‌درخت» و «رنگ اصفهان» از زنده‌ياد اسدالله ملك اجرا مي‌شود و بخش دوم در دستگاه شور كه آهنگ‌هاي «رفتم» از زنده ياد تجويدي،«كعبه دل‌ها»از زنده‌ياد  حبيب‌الله بديعي، «سراب آرزو» از زنده‌ياد ياحقي.

  • در كنسرت قبلي آثار ملك را اجرا كرديد و اين‌بار هم آثار هنرمندان قديمي را. گرايش خاصي به اين اجراها داريد؟

زماني كه استادم زنده‌ياد ملك در بهمن‌ماه 1380 فوت كرد، مراسمي براي ياد بود اين زنده‌ياد برگزار نشد. كنسرت سال گذشته گروه چكاوك، بزرگداشت هفتمين سال درگذشت استاد و با اجراي آثار آن زنده‌ياد برپا شد كه خوشبختانه استقبال خيلي خوبي از آن شد.

مهم‌ترين دليلي كه علاقه‌مند اين آثار هستم اين است كه اين آهنگ‌هاي جاودانه مهري بر پيشاني تاريخ موسيقي ايران است و از آنجايي كه آهنگي ماندگار مي‌شود كه ريشه در دل وجان انسان‌ها داشته باشد پس حقيقتا اين قطعات ميراث فرهنگي و معنوي ما محسوب مي‌شوند.

از آنجايي كه خوشبختانه رديف‌هاي موسيقي ايران در يونسكو به ثبت رسيد، اين اتفاق مهم در مورد اين آثار نيز بايد صورت پذيرد.

اين آثار هربار كه اجرا مي‌شود براي مخاطب خسته كننده  نبوده و يادآور خاطرات گذشته است و از آن استقبال مي‌كنند اينگونه اجراها باعث مي‌شود ياد اين اساتيد در ذهن و روح مردم زنده شود.

  • در اجرا كاملا به اصل اثر وفادار مانده‌ايد؟

بله، كاملا به اصل اثر وفادار مانديم. فقط از آنجايي كه اين آثار توسط اركستر گل‌ها به صورت تك‌صدايي اجرا شده و سازبندي تماما ايراني بوده از اين‌رو فرهمند كه خود از شاگردان استاد فخرالديني هم هست سعي كرده با حال و هواي اركستر ملي و استفاده از سازهايي همچون بربط و قانون تنظيم جديدي روي آثار داشته باشد.

  • گروه، چكاوك سال‌هاست كه تشكيل شده است. معمولا گروه‌هاي مستقل موسيقي به دليل مشكلات مالي، نبود سالن و هزينه‌هاي مالي نگهداري گروه به سختي دوام مي‌آورند.

گروه چكاوك در سال 77 در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به ثبت رسيد. از همان سال‌ها كنسرت‌هاي مختلفي در تهران و شهرستان‌ها برگزار كرده و اجراي زنده متعددي در شبكه فرهنگ و جوان راديو داشتيم. در ابتدا گروه 7 نفر بود  و در حال حاضر گروه چكاوك يك گروه 25نفري است.

نكته‌اي كه شما اشاره كرديد كاملا صحيح است؛ گروه چكاوك با هزينه شخصي اداره مي‌شود و متاسفانه از ما نيز به مانند ساير گروه‌ها حمايت نمي‌شود. ما براي تمرين با اين تعداد نفر با كمبود سالن مواجه هستيم. دادن امكانات و اختصاص جايي براي تمرين بهترين حمايت از گروه‌هاي مستقل است.

  • با اين حساب دستمزد اعضاي گروه و هزينه‌هاي ديگر را از كجا تامين مي‌كنيد؟

خوشبختانه كنسرت‌هايي كه تا‌به امروز با گروه چكاوك داشتيم با استقبال مخاطبان مواجه شده و از اين‌رو توانستيم با فروش بليت از عهده هزينه‌ها اعم از دستمزد نوازنده‌ها، تبليغات اجاره سالن تمرين و... برآييم. ولي اين موضوع براي ما كماكان دلهره‌آور و استرس‌زاست چرا كه هميشه اين نگراني وجود دارد كه مبادا نتوانيم فروش خوبي داشته باشيم و نتوانيم به تعهداتمان در مورد اعضاي گروه عمل كنيم.

  • خصوصا كه تبليغات كمي در زمينه كنسرت‌ها صورت مي‌پذيرد.

هزينه تبليغات بسيار بالاست و اين نكته از آن مواردي است كه وزارت ارشاد بايد حمايت كند چراكه بسياري از جرايد، سايت‌ها و ساير ابزارهاي تبليغاتي زيرنظر ارشاد هستند و وزارت ارشاد مي‌تواند از اين طريق به معرفي كنسرت‌ها بپردازد و گروه‌ها مجبور نباشد درصدبالايي از فروش بليت‌‌شان را به درج آگهي در يك روزنامه اختصاص دهند.

  • چرا اسپانسر نداريد؟

اسپانسر فقط براي بعضي گروه‌هاي خاص وجود دارد و شركت‌ها براي چند گروه پاپ خاص كه تعدادشان بسيار‌اندك‌اند  اسپانسر مي‌شوند.

  • معمولا گروه‌هاي موسيقي سنتي نگاه خوبي به اسپانسر ندارد و در نتيجه اين موضوع را كسر شأن موسيقي مي‌دانند.با ايده اين گروه‌ها موافق نيستم.
  • چه اشكالي دارد اسپانسر از موسيقي سنتي حمايت كند؟

اين حمايت باعث مي‌شود گروه‌ها با اطمينان خاطر از مقوله مادي و نداشتن  دغدغه‌هاي فكري مشكلاتي كه مطرح شد فقط به فكر تمرين و ممارست و ارائه آثار نو و ارزشمند باشند. اين حمايت زمينه‌ساز پيشرفت موسيقي سنتي است.

  • چه بايد كرد؟

وزارت فرهنگ و ارشاد مي‌بايست از گروه‌هاي موسيقي جدي و فعال كه سابقه درخشان و طولاني‌اي در زمينه اجراي كنسرت دارند حمايت كند. مثلا براي آنها تدارك برگزاري كنسرت در تهران، شهرستان‌ها و حتي خارج از كشور ببيند.

اين باعث مي‌شود علاوه بر ايجاد ميدان رقابت، از آنجايي كه گروه بايد اجراهاي متعدد داشته باشد مجبور به ارائه كارهاي جديد با تنظيم خوب شود و هميشه حرفي براي گفتن داشته باشد.

نوشته شده توسط NIMA در 0:0 |  لینک ثابت   •